Munka-család konfliktus és a munkahelyi versengési klíma kapcsolata

pdf-icon
Molnár Nikolett, SZTE-BTK Pszichológia Intézet

A legtöbb ember számára kihívást jelent a munka és a család életterének összeegyeztetése, főleg ha ez növekvő munkahelyi elvárásokkal párosul. Vizsgálatom célja a munka-család konfliktus és a munkahelyi versengési klíma kapcsolatának feltárása 220 (107 férfi) munkavállaló adatain keresztül. A vizsgálatot online kérdőív segítségével végeztem, mely demográfiai kérdéseket, a munka-család konfliktus kérdőívet, illetve a Munkahelyi Versengés Kérdőívet tartalmazta. Eredményeim szerint a munka-család interferencia és a család-munka interferencia terén nem észleltem nemi különbségeket. Emellett a munka-család konfliktus, és ezen belül a munka-család interferencia is csökkenti a munkával és az élettel való elégedettséget. A destruktív versengés és a munka-család konfliktus között szignifikánsan pozitív kapcsolat található, viszont a konstruktív versengés és a munka-család konfliktus között nem találtam lényeges összefüggést. Ezen belül arra az eredményre jutottam, hogy a destruktív versengés szignifikánsan pozitív kapcsolatban áll a munka-család interferenciával, viszont a konstruktív versengés és a munka-család interferencia kapcsolata elhanyagolható. Az eredmények arra utalnak, hogy a destruktív versengés egy olyan káros jelenség, amely munkahelyi előzményként elősegíti a munka-család konfliktus, ezen belül is a munka-család interferencia kialakulását. A konstruktív versengés viszont nem tudja számottevően csökkenteni ezeknek a konfliktusoknak a kialakulását.

Kulcsszavak: munka-család konfliktus, munka-család interferencia, család-munka interferencia, konstruktív versengés, destruktív versengés

[hr/]

English abstract

Work – family conflict and the climate of workplace competitiveness
Nikolett Molnár, Szeged University, Department of Psychology

Most people have difficulties with the reconciliation of family and work, particularly in case of growing work demands. The aim of my study is to explore the relationship between work-family conflict and competitive climate at work on the data collected from 220 (M=107) employees. I have used an online survey, which contained demographic questions, the Work-Family Conflict Questionnaire, and the Questionnaire of Competitive Climate at Work. According to the results, no gender differences were found in work-to-family and family-to-work conflict. At the same time work-family conflict, and especially work-to-family conflict decreased job and life satisfaction for both genders. Other results show a significant positive relationship between destructive competition and work-family conflict, but I could not find any considerable relationship between constructive competition and work-family conflict. Similarly, I have found a significantly positive relationship between destructive competition and work-to-family conflict, but no significant relationship between constructive competition and work-to-family conflict. These results suggest that destructive competition is a harmful phenomenon, which as an occupational history, facilitates the emergence of work-family conflict and work-to-family conflict. On the other hand, constructive competition can not reduce the emergence of these conflicts significantly.

Key words: work – family conflict, workplace competitiveness, constructive competition, destructive competition

 

« Vissza a tartalomjegyzékhez