KÉT BETŰ – EGY HANG
A J ÉS AZ LY BETŰK REPREZENTÁCIÓJÁNAK VIZSGÁLATA AZ AUTOMATIKUS FELDOLGOZÁS SORÁN
Patkós Réka
Szegedi Tudományegyetem BTK, Pszichológiai Intézet
Munkám egy empirikus munkát mutat be az olvasás agyi folyamatairól, a gyors agyi feldolgozásról. Azt vizsgáltam, hogy az agy hogyan dolgoz fel bizonyos betűket. A magyar nyelv sajátosságait kihasználva két olyan betűt választottam, amelyek hangzása homofón: a “j” és az “ly” betűket. A kutatást előfeszítéses (priming) paradigmával és lexikai döntéses vizsgálattal végeztem. A feladat az volt, hogy a kísérletben részt vevők minél gyorsabban eldöntsék, hogy a célinger (target) szó vagy álszó. A targetet küszöb alatt érzékelt előfeszítő inger (prime) előzte meg, amely 3 féle lehetett: a targettel megegyező (azonos), a target homofón betűpárját tartalmazó (homofón), vagy teljesen különböző (független). A kísérletben 83 érettségivel rendelkező, magyarul olvasó személy eredményeit vizsgáltam, akik a lexikai döntéses vizsgálatot egy online teszt formájában végezték el.
Eredményeim szerint már a gyors feldolgozás során elkülönül a “j” és az “ly” betű, bár nem kizárható valamilyen fokú alárendeltség.
Kulcsszavak: helyesírás, gyors agyi feldolgozás, priming paradigma, lexikai döntéses vizsgálat
Köszönetnyilvánítás: Köszönöm témavezetőmnek, dr. Benyhe Andrásnak, hogy útmutatásaival, magyarázataival és szakértelmével segítette a munkámat. Köszönöm dr. Patkós Veronikának a számításokban nyújtott segítségét. Minden fennmaradó hiba az enyém.